لیتیوم چیست؟

چرا اسمش لیتیوم است؟ و اصلا لیتیوم یعنی چه؟

جوابم برای قسمت اولش این است که درست نمی‌دانم. خودش می‌گوید که باباش عشق‌اش کشید اسمش این باشد و اسمش این شد. کسی ازش نپرسید که تویی که تازه دراومدی دوست داری اسمت چی باشه؟ شاید خودش هم بعضی وقت‌ها از اسم عجیب و غریبش عُق‌اش بگیرد و فش بدهد به این اسم.ولی بابایش می‌گوید از این اسم خوشم می‌آید که خوب، کلّی با کشیدن عشق و این‌ها فرق دارد.

و اما لیتیوم یعنی چه؟ اسم این وبلاگ از چهارمین ترک آلبوم The Open Door  گروه Evanescence (اِوِنِسِنس) که توی سال 2006 خوانده شده برداشتم و این اصلی‌ترین دلیل است ؛

لیتیوم در واقع دارویی است که به بیماران مبتلا به افسردگی دو قطبی (Bipolar-Depression) تجویز می‌شود. اکثر این بیماران برای داشتن روحیات و حالات نرمال و ثابت مجبور به مصرف این دارو تا انتهای عمر می‌باشند. البته باید گفت که افسردگی دوقطبی کاملا با افسردگی ساده فرق دارد و عوارض و داروهای متفاوتی دارد. بیماران مبتلا به افسردگی دو قطبی (Bipolar) بسیار بسیار نوسان خلق دارند. روحیات و حالات آنها بسیار دمدمی و مودی است، طوریکه در بسیاری از مواقع بعد از یک حالت اُفت روحی شدید ،شادی بسیار شدید و بی دلیلی پیدا می‌شود. اولین نشانه های این بیماری عدم تمایل به خواب و نخوابیدن به مدت چند شبانه روز و پرحرفی بسیار زیاد است . بیمار فکر می کند باعالم ماوراء طبیعت در ارتباط است و از چیزهایی حرف می‌زند که شما نمی‌بینید و نمی‌فهمید ،‌ نشانه‌هایش بسیار نزدیک به اسکیزوفرنی می‌باشد. اکثر این بیماران چنان به افسردگی عادت کردند که هیچ تمایلی به رهایی از آن ندارند چون احساس می‌کنند با مصرف دارو دیگر خود واقعی‌شان نیستند. اکثر این بیماران بسیار مستعد و دارای ضریب هوشی بسیار بالایی هستند که به خاطر بیماری‌شان نمی‌توانند به بهترین وجه از آن استفاده کنند. داروی اصلی این بیماران لیتیوم است که در واقع تثبیت کننده حالات و روحیات (Mood Stabilizers) بیمار است و فقط زمانی تجویز می شود که بیمار در بالاترین مرحله Depression باشد. لیتیوم تمام احساسات و حالات عجیب و افسرده ی بیمار را دور می کند و بیمار را به فاز شادی کاذب می کشاند و مانع از پیشرفت سریع افسردگی از فاز دو قطبی (Bipolar) به شیدایی (Manic) می شود. که آهنگ هم از قول یک افسرده‌ی دوقطبی و میل او به داشتن این افسردگی است.

Advertisements
دیدگاه‌ها برای لیتیوم چیست؟ بسته هستند
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: